ZDALNE POBRANIE DANYCH POZWOLIŁO ZATRZYMAĆ GRUPĘ KIEROWCÓW BAZ KART W TACHOGRAFACH

Technologia DSRC (Dedicated Short-Range Communication) ma zastosowanie w praktyce od przeszło 3 lat, gdy zaczęto montować w nowych pojazdach ciężarowych smart tachografy pierwszej generacji. Od tego czasu każda nowa ciężarówka ma antenę, która umożliwia służbom kontrolnym zdalne pobranie danych z tachografu. Na ich podstawie można się m.in. dowiedzieć czy doszło do jazdy bez włożonej karty kierowcy, czy była rejestrowana prędkość i jazda lub jaka jest aktualna czynność pojazdu.

A o tym, że system działa sprawnie przekonało się 5 kierowców z Białorusi zatrzymanych na ekspresowej „ósemce” w pobliżu Białegostoku przez funkcjonariuszy z podlaskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Pięć nowych DAF-ów jechało z Niderlandów do Kazachstanu, z tym tylko, że żaden z prowadzących nie miał karty kierowcy, więc siłą rzeczy nie mógł jej włożyć do tachografu, co zostało wychwycone właśnie dzięki technologii DSRC. Dodatkowo w każdym przypadku stwierdzono naruszenia norm czasu pracy od chwili przejęcia ciągników 25 października do momentu zatrzymania (27.10).

W efekcie kontrola skończyła się zatrzymaniem pięciu praw jazdy na 3 miesiące i zakazie dalszej jazdy, bo wprawdzie cudzoziemcom w takich sytuacjach wydaje się zaświadczenie o możliwości prowadzenia pojazdu przez najbliższe 72 godziny, jednak dotyczy to kierowców przyłapanych na oszustwie, ale posiadających kartę kierowcy.

Inspektorzy wystawili też łącznie 30 mandatów karnych na kwotę 10 450 zł, a w stosunku do przewoźnika gruzińskiego wszczęto 5 postępowań administracyjnych na łączną kwotę 27 050 zł.

 

Źródło: ITD