GIGANT O ŚREDNICY PONAD 15 M WYRUSZYŁ W TRASĘ Z OPOLA

Tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów – Babica w woj. podkarpackim drążony będzie przez specjalną maszynę o długości 112 m i średnicy tarczy 15,2 m! Ten olbrzymi „kret” transportowany jest z Hiszpanii w elementach.

Cały transport składa się z czternastu zestawów transportowych podzielonych na trzy konwoje. Do przewozu największych elementów wykorzystane są zestawy o bezprecedensowych wymiarach – szerokość 9 m, długość 74 m i waga ok. 260 ton, co łącznie z ładunkiem wyniesie 500 ton!  Wykorzystywane do tego jest ciągnik balastowy, dwie wielkie platformy i drugi ciągnik balastowy, który pcha ładunek. Pozostałe transporty (składające się z jednego ciągnika i platformy) będą szerokości od 6 do 8 m i długości 35-40 m.

Taki nietuzinkowy ładunek i jego transport to również wyjątkowe zmiany w organizacji ruchu i czasowe utrudnienia. Transport ruszył dzisiejszej nocy i miał dojechać w pobliże węzła Krapkowice.

Dziś ok. godz. 22:00 kolumna pojazdów ponownie wjedzie na autostradę A4. W tym czasie autostrada A4 (km 249) zostanie zamknięta pomiędzy węzłami Opole Południe i Krapkowice w obu kierunkach na ok. godzinę. Ale już w godzinach popołudniowych kierowców czekają utrudnienia związane z demontażem barier ochronnych w pasie rozdziału. Postój zaplanowano na parkingu za PPO Żernica.

W niedzielę (13 listopada) około godziny 22:00 transport rusza dalej i będzie trwał aż do dotarcia do następnego miejsca postoju wyznaczonego na MOP Woźniki, co planowane jest w godzinach porannych 14 listopada (poniedziałek). Kolumna transportowa bowiem przejedzie przez największy w Polsce węzeł autostradowy na połączeniu A4 i A1 w Gliwicach.

 

Źródło: GDDKiA