TUNEL NA „ZAKOPIANCE” PO 68 MIESIĄCACH PRAC ODDANY DO RUCHU

„Zakopianka” zwłaszcza w okresie zimowym nie cieszyła się dobrą opinią, gdyż niejednokrotnie kierowcom przychodziło stać w kilometrowych korkach. Niemniej od wczoraj sytuacja powinna ulec poprawie, gdyż w godzinach popołudniowych nastąpiło otwarcie tunelu drogowego pod górą Luboń Mały, który powstał w ramach realizacji odcinka drogi ekspresowej S7 Naprawa – Skomielna Biała.

Drążenie tunelu rozpoczęło się 6 marca 2017 r. Pierwsza nitka tunelu została przebita w październiku 2019 r., a równoległa – w kwietniu 2020 r. Kosztu budowy samego tunelu to niemal miliard złotych.

Tunel posiada dwie komory (nitki), po jednej dla każdej jezdni, o długość 2058 m i wysokości 4,7 m. W obu nitkach wybudowano po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m oraz 3 m pas awaryjny, co daje możliwość realizacji trzeciego pasa ruchu w przyszłości.

W tunelu obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/godz. Zamontowany jest odcinkowy pomiar prędkości. Sam odcinek tunelowy można przejechać w niespełna dwie minuty.

Obecnie w realizacji jest dwujezdniowa droga krajowa nr 47 klasy GP (droga główna o ruchu przyspieszonym) pomiędzy Rdzawką i Nowym Targiem. Zakończenie tej inwestycji przewidziano na lipiec 2024 r.

W przygotowaniu jest ponadto odcinek Rabka Zdrój – Chyżne, w ramach którego przewidziano budowę drogi dwujezdniowej klasy GP o długości ok. 35 km.

 

Źródło: GDDKiA, fot. Krzysztof Nalewajko