NIE ZGŁOSILI PRZEWOZU ODPADÓW DO SENT, BO… NIE WIEDZIELI, ŻE TRZEBA?

0d 22 lutego br. każdy przywóz odpadów do Polski oraz przewóz odpadów przez terytorium Polski transportem kołowym oraz kolejowym musi zostać zarejestrowany w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową. Ale jak się okazuje, dla niektórych nadal jest to coś nowego, z tym tylko, że jak wiadomo, Ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi).

Przekonał się o tym kierowca zatrzymany w Korbielowie przez funkcjonariusze śląskiej KAS. Mężczyzna przewoził złom aluminiowy z Węgier, niemniej przewóz nie został zgłoszony do SENT. Kierujący w związku z tym nie posiadał numeru referencyjnego, gdyż jak stwierdził, nie wiedział, że ma taki obowiązek. Podobnie zdziwiony był jego szef, gdy się o tym dowiedział, który po interwencji „celników” zgłosił transport do systemu.

Wprawdzie transport po tym został zwolniony, niemniej w związku z naruszeniem obowiązków dalsze postepowanie w tej sprawie prowadzi Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach.

Jednak wszystko wskazuje na to, że konsekwencje ich nie ominą. Właściciel, który nie zgłosi przewozu towaru tzw. wrażliwego w systemie SENT może otrzymać karę w wysokości 45% wartości towaru, jednak nie mniej niż 20 tys. zł. Dodatkowo 10 tys. zł – za brak geolokalizatora. Natomiast kierowca, który nie sprawdził numeru referencyjnego, jaki powinien mieć zgłoszony towar, musi się liczyć z mandatem od 5 do 7,5 tys. zł.

 

Źródło: KAS, grafika GIOŚ