MIMO CORAZ NOWSZYCH METOD UKRYWANIA KONTRABANDY W CIĘŻARÓWKACH, SKANERY TRUDNO OSZUKAĆ

Na przejściach granicznych w województwie lubelskim działa obecnie 7 stacjonarnych rentgenów do skanowania pojazdów. To skuteczne, bezinwazyjne narzędzia służące do wykrywania zarówno samego przemytu, jak też przeróbek i skrytek w pojazdach i składach towarowych (np. podwójne ściany, dodatkowe zbiorniki itp.). Mimo że nie są to tanie urządzenia, już dawno na siebie „zapracowały”, bo praktycznie co kilka dni pojawia się komunikat o kolejnej wykrytej kontrabandzie, a „skrytki”, które wykorzystują przemytnicy w ciężarówkach są bardzo trudne do odnalezienia bez tego specjalistycznego sprzętu. Zdarza się bowiem, ze papierosy chowane są m.in. w: przewożonych lodówkach, okiennych ramach, drewnianych elementach szpul na kable, zbiornikach paliwa czy też „standardowo” w podwójnej podłodze naczepy.

Tym razem funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem skontrolowali pojazd ciężarowy przewożący kontener, w którym znajdowały się jodłowe deski, które miały trafić z Ukrainy do Wielkiej Brytanii. Dzięki użyciu skanera RTG okazało się jednak, że były to deski „specjalnego przeznaczenia”, gdyż miały one pusty środek, który wykorzystano do ukrycia papierosów.

W sumie zabezpieczono ponad 82 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wartość rynkowa nielegalnego towaru to ponad 1,2 mln zł.

Zarówno papierosy, jak i ciągnik siodłowy wraz z naczepą i kontenerem zostały zatrzymane do dalszego postępowania, natomiast kierowca nie przyznał się do próby przemytu.

 

Źródło: KAS Lublin