NAJPRAWDOPODOBNIEJ ZAŚNIĘCIE KIEROWCY BYŁO PRZYCZYNĄ ZDARZENIA NA A4

Wypadki samochodowe kojarzą się głównie z jazdą pod wpływem alkoholu lub brawurą kierowcy na drodze. Jednak specjaliści zajmujący się analizą ich przyczyn uważają, że ok. 20-30% zdarzeń drogowych miała miejsce na skutek zaśnięcia za kierownicą.

Najczęściej kierowca zapada w tzw. mikrosen, który może trwać równie dobrze 1 sekundę, jak i nawet pół minuty. Jest to wyjątkowo niebezpieczne zjawisko  – głównie dlatego, że większość kierujących w ogóle nie zdaje sobie z niego sprawy, że w niego zapadło. Skutki są o tyle groźne, bo jadąc np. 85 km/h w ciągu sekundy przejeżdżamy prawie 24 m, które należy pomnożyć przez ilość sekund, który trwał mikrosen.

Zdaniem policjantów pracujących przy zdarzeniu, które miało miejsce w sobotę na 106 km autostrady A4 w kierunku Wrocławia jego przyczyną było właśnie zaśniecie za kierownicą. W efekcie ciężarówka przewożąca samochody zjechała nagle z drogi, uderzyła w bariery energochłonne, a następnie wpadła do rowu. Na szczęście kierowca nie został poszkodowany. Autostrada była natomiast zablokowana przez przeszło 6 godzin.

 

Źródło: Policja