W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM ZAKOŃCZONO KOLEJNY ETAP PRAC NA BUDOWIE A1

Oddano do ruchu ostatni, blisko 7-kilometrowy odcinek drugiej jezdni A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Dzięki temu, trasę między granicą z Czechami w Gorzyczkach a Trójmiastem można przejechać już dwujezdniową drogą. Ale mimo, że mowa o autostradzie, to droga ta nadal nie spełnia jej kryteriów, gdyż cały czas jest jeszcze na etapie wykańczania, czyli de facto, kierowcy poruszają się po placu budowy.

W związku z tym, jadący w kierunku południowym, mimo że mają do dyspozycji jezdnię o trzech pasach ruchu, mogą poruszać się z prędkością 100 km/h. Na jezdni prowadzącej w kierunku Łodzi, po której dotychczas jeżdżono w obu kierunkach, sytuacja wygląda nieco inaczej. Wykonawca dopiero teraz będzie sukcesywnie usuwał tzw. separatory i nanosił docelowe oznakowanie poziome. Do chwili zakończenia tych prac będzie tu obowiązywało ograniczenie do 70 km/h. Jak informuje GDDKiA, przy obecnej pogodzie zajmie im to około miesiąca. Dopiero wówczas limit prędkości zostanie podniesiony do 100 km/h dla jadących w stronę Łodzi i Gdańska.

Do wykonania pozostają jeszcze prace związane m.in. z montażem ekranów dźwiękochłonnych, ustawieniem ogrodzenia, wykończeniem dróg serwisowych i zakończeniem budowy Obwodu Utrzymania Autostrady w Kamieńsku. Dlatego dopiero na wiosnę ten fragment drogi stanie się rzeczywiście autostradą.

 

Źródło: GDDKiA