(NIE)TRZEŹWY OKAZAŁ SIĘ BYĆ PONIEDZIAŁEK RÓWNIEŻ DLA KIEROWCÓW CIEŻARÓWEK

„Trzeźwy poranek”, jak wiadomo to akcja polegająca głównie na masowym badaniu kierowców pod kątem alkoholu, a jej celem jest wyeliminowanie z dróg kierujących, którzy decydują się na jazdę „pod wpływem”. Najczęściej mają one miejsce w poniedziałki i mimo że niemal każdy kierowca wie, że wówczas ryzyko kontroli jest zdecydowanie większe niż innego dnia nadal są tacy, którzy decydują się na jazdę nie będąc trzeźwi. Wiadomo, że na drogach wszyscy użytkownicy są równi, niemniej od osób, które jeżdżą zawodowo siłą rzeczy należy wymagać większej odpowiedzialności i wyobraźni niż od innych.

Tylko w miniony poniedziałek wpadło kilku kierowców ciężarówek skontrolowanych zarówno przez funkcjonariuszy policji jak i ITD.

Oto wybrane przypadki.

W Piotrkowie policjanci zatrzymali 54-letniego mężczyznę, który „wydmuchał” prawie 2 promile.

W Tarnowskich Górach kierujący Scanią miał prawie 1,5 promila.

W Białej Podlaskiej policjanci ujawnili białoruskiego kierowcę MAN-a, który wsiadł za kierownicę mając ponad 1 promil alkoholu.

Na autostradzie A2 koło Łowicza, patrol ITD zatrzymał do rutynowej kontroli estoński ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą. Pierwsze badanie policyjnym alkomatem wykazało blisko 2,2 promila alkoholu, a drugie ok. 2,3 promila.

Na ekspresowej „ósemce” koło Wyszkowa również funkcjonariusze ITD zatrzymali nietrzeźwego kierowcę litewskiej ciężarówki. Mężczyzna ten „wydmuchał” ponad 0,8 promila alkoholu.

Policja przypomina, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności, zakazem kierowania pojazdów mechanicznych do 15 lat oraz wysoką grzywną. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

 

Źródło: Policja, ITD