NA PRZEJŚCIU DROGOWYM W BUDZISKU POJAWIŁ SIĘ NOWY SKANER RTG

Jak poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa, na Podlasiu 30 listopada pojawił się kolejny skaner, który jest jednym z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na granicy Unii Europejskiej. To szóste wielkogabarytowe urządzenie RTG, które od wczoraj działa w Budzisku dołączyło do tych na drogowych przejściach granicznych w Bobrownikach, Kuźnicy i Połowcach oraz na kolejowych przejściach granicznych w Siemianówce i Kuźnicy.

Nowy skaner, który kosztował ponad 12 mln zł umożliwia kontrolę samochodów osobowych i ciężarowych, busów, autokarów oraz ładunków cargo. Urządzenie jest wyposażone w wysokoenergetyczny akcelerator, dzięki któremu funkcjonariusze KAS będą mogli bezpiecznie prześwietlać towary przemieszczające się przez granicę.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii zobrazowania przeplatania podwójnej energii systemy te posiadają funkcję rozróżniania materiałów zgodnie z ich rzeczywistą liczbą atomową .  Po porównaniu odczytu z prześwietlenia wiązką o wysokiej i o niskiej energii można więc określić, czy promieniowanie przeszło przez metal, materiał organiczny, plastik, szkło itd. Komputer tworzy na tej podstawie kolorowy obraz zawartości pojazdu, a celnik może wykryć podejrzany ładunek.

W ubiegłych latach funkcjonariusze KAS dzięki wykorzystaniu poprzedniego skanera wielokrotnie wykrywali w Budzisku próby przemytu do Polski papierosów. Wykorzystywanie skanerów RTG umożliwiło m.in. wykrycie blisko pół miliona paczek papierosów ukrytych w brykiecie, przechwycenie 370 tys. paczek papierosów ukrytych w ładunku kory ogrodowej oraz przejecie transportu 185 tys. paczek papierosów ukrytych w żelbetowym przęśle mostu.

 

Źródło: KAS Białystok