NOCNE DZIAŁANIA ITD POZWOLIŁY WYKRYĆ MANIPULACJE ZWIĄZANE Z TACHOGRAFAMI

Inspekcja Transportu Drogowego z prawnego punktu widzenia nie jest służbą mundurową, a zasadniczo urzędem. Z tego powodu kontrole przeprowadza przede wszystkim w ciągu  dnia, a zdecydowanie rzadziej w nocy. Doskonale wiedzą o tym przewoźnicy i kierowcy, zwłaszcza ci, którzy mają coś do ukrycia. Ryzykują wówczas jazdę nocą, gdyż wówczas prawdopodobieństwo spotkania z „krokodylami” jest zdecydowanie mniejsze. Nie oznacza to jednak, że na patrol ITD się nie trafi, gdyż nocne działania prowadzone są coraz częściej.

Z początkiem tygodnia funkcjonariusze z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie prowadzili nocne działania na autostradzie A2 i drodze krajowej nr 29 mające  na celu sprawdzenie, czy nie dochodzi do ingerencji w zapisy tachografów zainstalowanych w pojazdach.

W efekcie inspektorzy ukarali trzech kierowców mandatami w wysokości 2 tysięcy złotych oraz zatrzymali ich prawa jazdy, które dopiero po upływie trzech miesięcy będą mogli odzyskać.

W pierwszym przypadku kierujący używał cudzej karty kierowcy. Drugi dotyczył załogi dwuosobowej, która również posiłkowała się kartą, która nie należała do żadnego z kierowców jadących z Polski do Niderlandów.

Oprócz kar, które ponieśli kierujący wszczęto postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej wobec przewoźników.

 

Źródło: ITD