PRZYBYWA SPRZĘTU DO KONTROLI NIEODŚNIEŻONYCH CIĘŻARÓWEK, ALE NIE RAMP

Zima zagościła u nas już na dobre i jak bumerang powrócił temat odśnieżania ciężarówek przed jazdą. Nadal w Polsce specjalnych ramp czy podestów, z których kierowca mógłby bezpiecznie zrzucić lód przed jazdą jest jak na lekarstwo, ale policja powołując się na obowiązujące przepisy, czyli zapis w ustawie Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak utrzymany, aby m.in. korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu, nie narażało kogokolwiek na szkodę, a także zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy” wlepia za to „wykroczenie” mandaty.

W tym przypadku funkcjonariusze będą mieć o tyle ułatwione zadanie, że zostają doposażeni w sprzęt, który ułatwi im kontrolę.

Ostatnio policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Oławie otrzymali od starosty specjalne lusterko na wysięgniku, dzięki któremu mogą sprawdzić czy na dachach i naczepach samochodów ciężarowych nie zalegają warstwy śniegu i lodu.

Warto jednak pamiętać, że z początkiem roku GDDKiA ogłosiła, że podesty do odśnieżania znajdą się na wybranych MOP-ach, ale termin realizacji inwestycji to październik przyszłego roku. Więc tej zimy kierowcy nadal pozostają w swoistym klinczu, bo pojazd należy odśnieżyć, z tym że nie mają jak to zrobić.

 

Źródło: Policja