AKCJA „ZIMA” PROWADZONA PRZEZ MAŁOPOLSKICH FUNKCJONARIUSZY ITD

W związku z panującymi trudnymi warunkami atmosferycznymi przejazd wieloma drogami stanowi nie lada wyzwanie dla kierowców. Zwłaszcza samochodów ciężarowych, które częstokroć mają problemy z wyjazdem na wzniesienie. Tym bardziej, gdy kierujący nie stosowali się do obowiązku jazdy z łańcuchami przeciwpoślizgowymi na wyznaczonych znakami drogowymi odcinkach.

Założenie łańcuchów jest bowiem obowiązkowe (przynajmniej na dwóch kołach napędowych), kiedy zobaczymy znak drogowy C-18. Tabliczka pod znakiem określa jakich kategorii pojazdów nakaz dotyczy.

Dlatego też małopolscy funkcjonariusze ITD prowadzą kontrolne mające na celu sprawdzanie, czy kierowcy pojazdów ciężarowych stosują się do obowiązku jazdy z łańcuchami przeciwpoślizgowymi w miejscach wyznaczonych znakiem drogowym C-18 (nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych” z tabliczką „Dotyczy samochodów ciężarowych”).

Działania mają charakter prewencyjny. Inspektorzy przypominają kierowcom o obowiązku i ostrzegają przed zagrożeniami, dlatego ciężarówki są zatrzymywane jeszcze przed znakiem C-18. Ponadto, w trakcie prowadzenia kontroli drogowych inspektorzy sprawdzają, czy na dachu naczepy i pojazdu nie zalega lód i śnieg.

 

Źródło: WITD Kraków