PRZED PRZEJŚCIEM DROGOWYM W BOBROWNIKACH NADAL FUNKCJONUJĄ STREFY BUFOROWE

Generalnie, jeżeli chodzi o sytuacje na wyjazdowych przejściach granicznych to nie ma specjalnych powodów do narzekań, bo kierowcy ciężarówek na odprawę oczekuje maksymalnie po kilka godzin. Najgorzej wygląda sytuacja w Bobrownikach, gdzie od początku grudnia kolejka się wydłużała. W poprzedni weekend czas oczekiwania przekroczył 50 godzin i wciąż się utrzymuje. Dziś rano jest wprawdzie trochę lepiej niż wczoraj, bo czas oczekiwania skrócił się o 9 godzin, ale dalej oscyluje w okolicach 50, a kolejka ciągnie się ok. 25 kilometrów.

Jest to w dużym stopniu związane z faktem, że w  listopadzie 2021 r. w związku z  kryzysem migracyjnym zawieszono odprawy na przejściu w Kuźnicy i do tej pory ich nie przywrócono. Siłą rzeczy doszło więc do sytuacji, że zamiast ruch rozłożyć się na dwóch przejściach skumulował się na jednym.

W związku z długą kolejką ciężarówek, na prowadzącej do przejścia drodze krajowej nr 65 w miejscowości Waliły-Stacja obowiązuje strefa buforowa i pojazdy są przepuszczane z jednej części strefy do drugiej w miarę postępujących odpraw na granicy.

Niemniej wszystko wskazuje na to, że obecnie mamy do czynienia z tzw. przesileniem i po świętach sytuacja na granicach powinna ulec poprawie.

 

Źródło: granica.gov.pl, fot. poglądowa (KAS)