MIĘDZYNARODOWY SZLAK TRANSPORTOWY VIA BALTICA POŁĄCZYŁ POLSKĘ I LITWĘ

Via Baltica to międzynarodowy korytarz transportowy łączący kraje bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia) z państwami Europy Zachodniej. W Polsce kluczowym fragmentem tego szlaku, jest droga ekspresowa S61, która docelowo ma mieć około 220 km – od węzła Ostrów Mazowiecka Północ na drodze ekspresowej S8 aż do Budziska.

Tuż przed świętami udostępniono do ruchu 24-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S61 Suwałki – Budzisko. Dzięki temu kierowcy mogą już korzystać z prawie 70-kilometrowego fragmentu Via Baltiki w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej od węzła Kalinowo do granicy z Litwą. Dostępny jest też kolejny długi, ponad 65-kilometrowy odcinek pomiędzy węzłami Kolno i Ełk Południe, a także odcinek Śniadowo – Łomża Południe.

Obecnie w realizacji pozostaną trzy części S61 o długości nieco ponad 55 km, które mają zostać udostępnione w przyszłym roku; 23-kilometrowy odcinek pomiędzy węzłami Ełk Południe i Kalinowo, 19,5-km od węzła Ostrów Mazowiecka Północ do węzła Śniadowo oraz udostępniony zostanie również węzeł Łomża Zachód, a tym samym ok. 7 km trasy od węzła Łomża Południe.

Cały odcinek S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno – z dwoma jezdniami i całą infrastrukturą towarzyszącą – planowany jest do oddania w połowie 2025 r. Wtedy też zakończy się budowa drogi ekspresowej S61, która na całej długości będzie drogą dwujezdniową.

 

Źródło: GDDKiA