STYL JAZDY KIEROWCY STAŁ SIĘ PODSTAWĄ DO ZATRZYMANIA GO PRZEZ FUNKCJONARIUSZY KAS

Najczęściej gdy funkcjonariusze KAS zatrzymują pojazd ciężarowy koncentrują się na sprawdzeniu przewożonego ładunku, dokumentów pojazdu i kierującego oraz czasu pracy kierowcy. Należy jednak pamiętać, że Zgodnie ze 129 art. Prawa o ruchu drogowym funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej wolno legitymować uczestników ruchu, weryfikować dane o pojeździe a nawet poddawać kierowcę badaniu trzeźwości czy sprawdzać stan techniczny pojazdu.

I właśnie z tego prawa skorzystali zatrzymując ciężarówkę  na drodze krajowej nr 17 w miejscowości Łabunie. Kierowca zwrócił na siebie uwagę, bo jechał bez włączonych świateł i miał problemy z utrzymaniem się na jednym pasie ruchu. Szybko okazało się dlaczego, bo po otwarciu kabiny „celnik” poczuł woń alkoholu. Dodatkowo mężczyzna nie reagował na polecenie wyłączenia silnika i funkcjonariusz siłą zabrał mu kluczyki ze stacyjki.

Wezwania na miejsce zdarzenia Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu przebadali kierowcę ciężarówki,  obywatela Ukrainy, na obecność alkoholu. Wynik wykazał w jego organizmie prawie 2,5 promila alkoholu.

Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem. Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą więzienia w wymiarze do 2 lat.

 

Źródło: KAS Lublin