
21 sty MIAŁA BYĆ PRZEWOŻONA ODZIEŻ UŻYWANA, ALE ZOSTAŁA ONA UZNANA ZA ODPADY
Zasady dotyczące transgranicznego przemieszczania odpadów reguluje szereg przepisów, które wyraźnie określają, jakie wymagania ma m.in. spełniać odbiorca czy przewoźnik. Z tym tylko, że jak sama nazwa wskazuje, odnoszą się one do odpadów…
Ale, jak przepisy mają się do transportu odzieży używanej? Tu należy pamiętać o tym, że w przypadku odzieży używanej odpadem nie jest odzież używana sortowana i przeznaczona do dalszego wykorzystania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. W przeciwnym razie uważana jest właśnie za odpad, którego transport w myśl obowiązujących przepisów powinien odbywać się po zgłoszeniu go do systemu SENT.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ze Zgorzelca zatrzymali na autostradzie A4 w Jędrzychowicach transport 16 ton odzieży używanej ze Szwajcarii do Polski. Z tym tylko, że już na pierwszy rzut oka było wiadomo, że jest to transport odpadów, co potwierdzili inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W workach znajdowała się bowiem, m.in. potargana bielizna czy mocno zużyte obuwie.
W czasie kontroli okazało się, że odbiorca nie posiadał zezwolenia na przetwarzanie i nie był w stanie dokonać odzysku lub unieszkodliwienia odzieży w sposób zgodny z przepisami. W związku z tym naczepa wraz z towarem została zabezpieczona do postepowania karnego. Dodatkowo przewoźnik mu się liczyć z karą 13 tys., a odbiorca towaru nawet z 500 tys. zł.
Źródło: KAS Wrocław