PRZEWOZIŁ PÓŁ TONY NIELEGALNYCH LEKÓW NA POTENCJĘ O WARTOŚCI OK. 5 MLN ZŁ

Służby celne to pierwsza linia obrony Unii Europejskiej przed podrobionymi towarami. Główne niebezpieczeństwo importu to podrobione leki, które wykazują słabe, nieodpowiednie działanie lub nie działają wcale. Związane jest to z niewłaściwą zawartością substancji czynnej, jej brakiem lub obecnością innej substancji niż ta, która widnieje na opakowaniu i w ulotce. Celnicy najczęściej zatrzymują leki na potencję, odchudzanie, anaboliki oraz środki poronne.

I taka sytuacja właśnie miała miejsce w powiecie krościeńskim.

Funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu i sanockiej placówki Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wytypowali do kontroli ciężarówkę. Jak się okazało kierowca nie wiedział, co właściwie przewozi, niemniej w przestrzeni ładunkowej ujawniono  510 tys. sztuk tabletek na potencję, o rynkowej wartości ok. 5 mln złotych.

W związku z tym, że art. 124. ustawy Prawo farmaceutyczne określa: „Kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch” dalsze czynności przejęła prokuratura w Krośnie.

 

Źródło: KAS Przemyśl