TYM RAZEM TO NIE KIEROWCA ZOSTAŁ ZATRZYMANY PRZEZ FUNKCJONARIUSZY KAS, ALE ONI SAMI…

Najczęściej służby kontrolujące przejazd pojazdów przez granicę najczęściej informują o wykryciu kontrabandy lub ujawnieniu pojazdu, który w bazach danych figurował jako utracony. Bardzo często dochodzi wówczas do zatrzymania kierowcy i ustalenia, czy był on zamieszany w proceder.

Tym razem jednak role się odmieniły i zatrzymani zostali m.in. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej pracujący na zamkniętym już przejściu granicznym w Bobrownikach.

Podlaski Oddział Straży Granicznej we współpracy z innymi służbami rozbił zorganizowaną grupę przestępczą odpowiedzialną za największy w historii przemyt papierosów z Białorusi do Polski. Zarzuty w sprawie usłyszało 18 osób. Funkcjonariusze Podlaskiego Wydziału Terenowego Biura Inspekcji Wewnętrznej KAS zatrzymali łącznie 7 funkcjonariuszy KAS. Mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej w łącznej wysokości nie mniejszej niż 400 tys. euro, w zamian za umożliwienie przemytu papierosów w samochodach ciężarowych. W toku przeszukania ich miejsc zamieszkania zabezpieczono mienie w postaci pieniędzy i pojazdów o łącznej wartości 382 tys. złotych. Zatrzymani funkcjonariusze KAS zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Wszczęto wobec nich procedurę zwolnienia ze służby.

Zorganizowana grupa przestępcza w latach 2020-2021 przemyciła z Białorusi do Polski ponad 18,8 mln paczek papierosów czym naraziła Skarb Państwa na stratę ponad 437 mln zł.

 

Źródło: Podlaski Oddział SG