ŚMIERTELNY WYPADEK NA PRZEJEŹDZIE KOLEJOWO-DROGOWYM W POBLIŻU RAWICZA

W zeszłą środę na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Tychowie w woj. zachodniopomorskim samochód ciężarowy zderzył się z pociągiem osobowym. Pomoc wówczas udzielana była czterem osobom – maszyniście i kierowcy ciężarówki, którzy byli zakleszczeni w swoich pojazdach oraz dwójce pasażerów.

Tragiczniejszy w skutkach wypadek miał miejsce wczoraj w Kątach k. Rawicza, gdzie ciężarówka, która wjechała pod pociąg na przejeździe drogowo-kolejowym. Siła uderzenia była tak olbrzymia, że roztrzaskana kabina znajdowała się kilkadziesiąt metrów od miejsca wypadku. Niestety, nie było szans na uratowanie kierowcy. Przyczyny i okoliczności wypadku ustalają rawiccy policjanci pod nadzorem prokuratora.

O ile jednak w pierwszym wypadku sytuacja miała miejsce na przejeździe niestrzeżonym, o tyle w drugim przejazd wyposażony był w sygnalizatory dźwiękowe i tzw. półrogatki.

Widać więc, że mimo szeroko rozpropagowanej zarówno akcji informacyjnej, jak i prowadzonych działań, jak choćby „Bezpieczny przejazd kolejowy”, cały czas dochodzi do różnego rodzaju zdarzeń i wypadków z udziałem pojazdów i pociągów. Statystyki, jeżeli chodzi o wypadki na przejściach drogowo-kolejowych są alarmujące. Tylko w styczniu br. doszło do 14 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E. Pięć osób straciło życie.

 

Źródło: PSP Rawicz