ZATRZYMANO TRANSPORT ODPADÓW, KTÓRY ZOSTAŁ NADANY PRZEZ NIEISTNIEJĄCĄ FIRMĘ

Obrót odpadami wiąże się ze znacznymi przychodami finansowymi w momencie ich przyjmowania przez zbierającego odpady, ale równocześnie wymaga ogromnych nakładów finansowych na dalsze ich zagospodarowanie. Z tym tylko, że niektórzy zrobili z tego nielegalny, ale bardzo dochodowy interes i mimo wzmożonych kontroli tego typu transportów nadal podejmują próby nielegalnego wwozu odpadów. I być może dlatego właściwie nie ma tygodnia, by nie pojawił się informacja, że w czasie kontroli ujawniono nielegalne odpady.

Ostatnio na DK 16 funkcjonariusze KAS zatrzymali ciężarówkę na polskich numerach rejestracyjnych przewożącą towar z Polski do Litwy. W czasie kontroli okazało się, że tylna część pojazdu była mocno zanieczyszczona olejem, który pochodził z przewożonego ładunku tj. silników oraz skrzyń biegów do samochodów ciężarowych. Ze względu na duży wyciek, na miejsce wezwano inspektorów WIOŚ Olsztyn oraz Państwową Straż Pożarną.

W międzyczasie ustalono, że podmiot widniejący w przedstawionej dokumentacji jako sprzedający, jest podmiotem fikcyjnym, firma nie jest zarejestrowana, a numer telefonu zablokowany. W związku z tym zawiadomiono policję o możliwości popełnienia przestępstwa. Funkcjonariusze na miejscu zabezpieczyli dokumenty przewozowe oraz przesłuchali kierowcę w charakterze świadka.

Z uwagi na brak odpowiedniego oznaczenia przewożonych towarów, posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami, obrót towarem niewiadomego pochodzenia oraz wywóz odpadów niebezpiecznych poza granicę kraju przewoźnikowi oraz kierowcy grożą surowe kary nawet do 500 tys. zł.