TYM RAZEM „STONOGI” POD LUPĄ FUNKCJONARIUSZY SŁUŻBY CELNO-SKARBOWEJ

Popularne „stonogi” czyli zestawy 8-osiowe od dłuższego czasu budzą wiele kontrowersji. Począwszy od faktu, czy zestaw składa się właściwie z dwóch czy trzech pojazdów, na notorycznym przekraczaniu przez nie DMC. Zazwyczaj składy takie kontrolowane są przez inspektorów ITD, ale akurat w tym przypadku postanowili się im bliżej przyjrzeć funkcjonariusze KAS.

Najpierw w Olsztynie zatrzymali na drodze S7 samochód ciężarowy wraz z dwoma naczepami załadowanymi kontenerami. W trakcie kontroli okazało się pojazd przewozi ładunek przekraczający dopuszczalną masę całkowitą i nie posiada na to odpowiedniego zezwolenia. Kłopotów narobił sobie również kierowca, który nie zjechał na parking za pojazdem służbowym i kontynuował dalszą jazdę. Konieczne więc było użycie sygnałów świetlnych i dźwiękowych. W związku z tym grozi mu kara grzywny lub aresztu.

Następnie w okolicach Ostródy funkcjonariusze zatrzymali zestaw ciężarowy z załadowanymi dwoma kontenerami, którymi przewożony był złom stalowy. Okazało się, że DMC wynosiła bagatela… 80 ton. Ponadto zestaw pojazdów przewożący odpady nie był odpowiednio oznakowany.

Natomiast funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Zamościa skontrolowali zestaw, który składał się z ciągnika samochodowego oraz dwóch przyczep. W tym przypadku oprócz przekroczenia wagi (70 t), stwierdzono naruszenie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym ze względu na ilość pojazdów.

Wobec przewoźników zostaną wszczęte postępowanie administracyjne, zagrożone karą grzywny, które mogą przekroczyć 30 tys. zł.

 

Źródło: KAS