OFICJALNIE PRZEWOZIŁ CZĘŚCI, W RZECZYWISTOŚCI BYŁY TO KOMPLETNE SAMOCHODY

Używane samochody osobowe nadal są chętnie kupowane za granicą, a następnie trafiają nie tylko do Polski, ale również do tzw. krajów Europy Wschodniej. Najczęściej są one sprowadzane z Niemiec, rzadziej z Francji czy Szwecji. Znacząco spadła ilość samochodów kupowanych w Wielkiej Brytanii, co zapewne ma związek z dodatkowymi formalnościami, których należy dopełnić w związku z Brexitem.

Prawdopodobnie dlatego litewski przewoźnik, który kupił samochody na Wyspach postanowił je sprowadzić wpisując do dokumentów, że są to karoserie, silniki i części. Transport jednak został zatrzymany na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Suchowola przez funkcjonariuszy ITD. W czasie kontroli wyszło na jaw, że dane w okazanych przez kierowcę dokumentach przewozowych nie zgadzają się ze stanem faktycznym. Zachodziło również podejrzenie, że samochody mogą pochodzić z kradzieży, jednak Straż Graniczna rozwiała te wątpliwości.

Okazało się natomiast, że ładunek jest nieprawidłowo zabezpieczony, gdyż dwa auta ustawiono na stojakach, które nie były przymocowane do podłogi. Analiza czasu pracy wykazała natomiast, że kierowca dwukrotnie skrócił wymagany odpoczynek dzienny.

W związku ze stwierdzonymi  naruszeniami kierującego ukarano mandatami karnymi na łączną kwotę 3700 zł, a wobec przewoźnika toczyć się będzie postępowanie administracyjne. Dodatkowo inspektorzy zakazali dalszej jazdy i nakazali prawidłowe zabezpieczenie i przeładunek na pojazd przystosowany do przewożenia aut.

 

Źródło: WITD Białystok