KOLEJNY NIELEGALNY TRANSPORT ODPADÓW ZATRZYMANY W BUDZISKU

Gdy dochodzi do kontroli i weryfikowany jest towar rzeczywisty z tym widniejącym w dokumentach, czasami nasuwają się wątpliwości, czy aby nie jest to próba oszustwa. Gdy funkcjonariusze sami nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy mają do czynienia z nielegalnym transportem odpadów o pomoc proszą pracowników z wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska, którzy wydają opinię na temat ładunku.

I tak właśnie było w przypadku ciężarówki zatrzymanej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z Suwałk w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku. Okazało się, że w naczepie znajdował się ładunek 12 ton pociętych elementów z tworzyw sztucznych, który został uznany za odpad, na którego wwóz do Polski wymagane jest m.in. zezwolenie i zgłoszenie w SENT.

Jak przypomina KAS, za brak zgłoszenia przewozu odpadów w SENT grozi kara 20 tys. zł, a kierowcy ciężarówki nielegalnie przewożącej odpady grzywna. Ponadto wwóz odpadów na terytorium Polski bez wymaganych zezwoleń oraz brak prawidłowego oznakowania pojazdu skutkuje karą w wysokości 32 tys. zł.

 

Źródło: KAS Białystok