KUMULACJA NARUSZEŃ CZASU PRACY, ZESTAW ZA CIĘŻKI I Z „UKRYTYM” ADR

Gdy funkcjonariusze zatrzymują tzw. stonogę zazwyczaj oznacza to problemy zarówno dla kierowcy, jak i przewoźnika. Niemniej najczęściej chodzi o ilość pojazdów i przekroczoną DMC zestawu.

Jednak tym razem kontrola drogowa wieloosiowego pojazdu przewożącego dwa kontenery 20-stopowe przeprowadzona przez pomorskich inspektorów ITD zakończyła się wykryciem pełnego wachlarza nieprawidłowości.

Zaczęło się klasycznie od wagi, która wskazała 70 ton. W czasie analizy czasu pracy wyszło na jaw 45 różnych naruszeń norm czasu prowadzenia pojazdu, m.in. ponad 44 h jazdy dziennej, blisko 130 h jazdy dwutygodniowej, 14 h jazdy ciągłej czy zaledwie 2 h odpoczynku dziennego. Okazało się również, że mężczyzna przewozi towary niebezpieczne, jednak pojazd nie jest odpowiednio oznakowany i nie ma stosownego wyposażenia, a on sam nie posiada wymaganego zaświadczenia ADR oraz nie dysponuje dokumentem przewozowym.

W efekcie „stonoga” trafiła na parking administracyjny, a kierowca został ukarany trzema mandatami na łączną sumę 3,5 tys. Wobec przedsiębiorcy oraz osoby zarządzającej transportem wszczęte zostaną postępowania administracyjne.

 

Źródło: WITD Gdańsk