KIEROWCA PRZEWOŻĄCY ODPADY PARĘ RAZY ZMIENIAŁ ZEZNANIA, ALE KONSEKWENCJI NIE UNIKNĄŁ

1 września 2022 r. weszła w życie Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. W myśl jej zapisów kary zostały zaostrzone i oprócz wysokich grzywien, sprawcom grozi także od 1 do 10 lat pozbawienia wolności. Warto również pamiętać, że za przywóz odpadów bez zezwolenia mogą zostać ukarani zarówno odbiorca, jak i przewoźnik.

Niemniej jest to tak dochodowy interes, że nadal relatywnie często słyszymy o zatrzymaniu nielegalnego transportu. Ostatnio Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa przechwyciła w Świecku transport ponad 19 ton nielegalnych odpadów. Zgodnie z dokumentami  ciężarówka miała przewozić tworzywa sztuczne i gumę. Niemniej śmieci wydzielały woń specyficzną dla odpadów komunalnych, były wśród nich kartony i aluminiowe puszki. Kierowca nie miał pozwolenia na taki transport.

Mężczyzna w trakcie rozmowy z funkcjonariuszami zmieniał wersje gdzie jedzie z towarem. Najpierw tłumaczył, że jedzie na terytorium Polski później, że przyjechał do Polski tylko zatankować i wraca do Niemiec, ale nie potrafił słów udowodnić. Dodatkowo transport nie był zarejestrowany w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu. W związku z czym kierowca został ukarany, póki co mandatem 7,5 tys. zł, a ciężarówka została zatrzymana do wyjaśnienia sprawy.

 

 

Źródło: KAS