BIAŁOSTOCCY FUNKCJONARIUSZE ITD PRZEPROWADZILI SKUTECZNE KONTROLE Z UŻYCIEM ANTENY DSRC

Coraz częściej funkcjonariusze ITD w czasie swych działań korzystają z anteny DSRC (Dedicated Short-Range Communication), która umożliwia kontrolę preselekcyjną, czyli odczyt danych z urządzeń rejestrujących czas pracy kierowców w przypadku pojazdów ciężarowych i autobusów wyposażonych w tzw. tachograf inteligentny. Antena ta pozwala na bezprzewodową łączność odczytując 19 różnych parametrów z tachografu zainstalowanego w przejeżdżającym pojeździe.

Pobrane z tachografu dane pozwalają m.in. stwierdzić wykroczenia takie jak: czy kierowca prowadził pojazd bez zalogowanej karty, czy tachograf rejestruje prędkość i jazdę oraz czy występują błędy mogące wskazywać na manipulacje w tachografie.

I właśnie z tego urządzenia skorzystali ostatnio funkcjonariusze ITD na ekspresowej „ósemce” w pobliżu Białegostoku typując do szczegółowej kontroli zestaw prowadzony przez dwóch białoruskich kierowców. Okazało się bowiem, że jeden z nich nie miał zalogowanej karty w tachografie. Dodatkowo okazane do kontroli jego świadectwo kierowcy kilka dni wcześniej utraciło ważność.

W efekcie skończyło się nie tylko na mandacie w wysokości 2000 zł, ale i zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące. Natomiast w stosunku do przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą 10 000 zł oraz postępowanie do osoby zarządzającej transportem w podmiocie w wymiarze 500 zł.

 

Źródło: WITD Białystok