ZAPARKOWAŁ CIĘŻARÓWKĘ NA ULICY, ALE NIE WSZYSTKIM SIĘ TO SPODOBAŁO

Parkowanie ciężarówek, wbrew pozorom, nie jest prosta sprawą. I nie tyle chodzi tu o samą technikę wykonywania manewru, ale o miejsce, gdzie można pojazd pozostawić.

Art 49 ust. 2 pkt 5 wyraźnie precyzuje: „Zabrania się postoju: na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami”.

Czyli, ciężarówki nie mogą parkować na terenie zabudowanym, tylko w miejscach oznaczonych literą P, z wyznaczonymi miejscami postojowymi, gdzie jest odpowiednio dużo miejsca do manewrowania. Z tym tylko, że takich miejsc w niektórych miastach brakuje, nawet na prywatnych parkingach. A przecież sobie trzeba jakoś radzić, z tym tylko, że nie wszystkim to się podoba i dlatego coraz częściej do policji wpływają zgłoszenia dotyczące nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów ciężarowych, utrudniających ruch innych pojazdów, a nawet pieszych. Dotyczą one ciężarówek zatrzymujących się na drogach, poboczach, trawnikach i chodnikach.

Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie kierowca zaparkował ciężarówkę  na ulicy tuż przed przejściem dla pieszych. W związku z tym na komendę wpłynęła informacja o tym fakcie, co oznacza, że będzie on musiał „zaglądnąć do portfela”.

 

Źródło: Policja