PEDAŁAMI PRZYSPIESZENIA I HAMULCA ORAZ PRZYCISKAMI W ZESTAWIE WSKAŹNIKÓW INGEROWAŁ W TACHO

Kierowcy imają się różnych sposobów, by oszukiwać wskazania tachografu, ale w taki sposób, by fałszerstwo było trudne do ukrycia w czasie ewentualnej kontroli. Niemniej próby oszustw i różnego rodzaju kombinacje związane z funkcjonowaniem tachografu dla funkcjonariuszy ITD bynajmniej nie są czymś nowym i dlatego niemal każdego dnia ujawniają kierowców, którzy dopuszczają się prób oszustwa za pomocą ingerencji we wskazania tachografu lub kombinowania z zapisami rzeczywistego czasu jazdy.

Ostatnio na krajowej „dziesiątce” w okolicach Bydgoszczy inspektorzy zatrzymali litewski zestaw, a kontrola czasu pracy kierowcy z ostatnich 28 dni wzbudziła ich podejrzenia pod względem prawidłowości działania tachografu. Kwestią czasu było tylko znalezienie dodatkowego niedozwolonego urządzenia, a wykonana próba droga potwierdziła, że jest to wyłącznik tachografu. Tym razem jednak ingerencja w tacho nie odbywała się za pomocą pilota czy specjalnego przycisku, ale zastosowanie odpowiedniej sekwencji wciśnięcia pedałów przyspieszenia i hamulca oraz przycisków w zestawie wskaźników przez kierowcę wyłączało tachograf podczas jazdy.

Kontrola zakończyła się wizytą pojazdu w serwisie tachografów, mandatem dla kierowcy i wszczęciem postępowania administracyjnego wobec przewoźnika i osoby zarządzającej transportem w litewskiej firmie.

 

Źródło: WITD Bydgoszcz