KIEROWCA – PRZEWOŹNIK, JECHAŁ PRZEŁADOWANĄ CIĘŻARÓWKĄ, BEZ BADAŃ TECHNICZNYCH I „WYKRESÓWKI”

Tajemnica poliszynela jest fakt, że ciężarówki przewożące materiały sypkie, podobnie jak i „stonogi” są chętnie kontrolowane przez funkcjonariuszy ITD, gdyż relatywnie często bywają one przeładowane. Z logicznego więc punktu widzenia zarówno pojazd, jak i kierowca powinni być w całkowitym porządku, bo po co kumulować problemy.

W tym jednak przypadku tak nie było, a uwagę kontrolujących zwrócił już fakt, że przewożony materiał nie był zabezpieczony plandeką.

W miejscowości Jadachy, na drodze krajowej nr 9 funkcjonariusze ITD zatrzymali ciężarówkę z gruzem. Jej ciężar wynosił 32,3 t, więc jak łatwo obliczyć, była przeładowana o przeszło 6 ton, co również odbiło się na przekroczonych naciskach na osie. Jednak można by rzec, że dla inspektorów nie była to żadna nowość.

Z tym tylko, że jak się okazało w czasie dalszej kontroli ostatnie badanie techniczne pojazdu było wykonane w roku 2017, a tachograf nie był legalizowany od roku 2018. Swoistą „wisienką na torcie” był fakt, że kierowca, który równocześnie był szefem firmy, jechał bez wykresówki w tachografie.

W efekcie za naruszenie przepisów Ustawy o transporcie drogowym wszczęto postępowanie administracyjne, zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu za brak badań technicznych, a za nierejestrowanie swojej aktywności, mężczyźnie zatrzymano prawo jazy, na trzy miesiące.

 

Źródło: WITD Rzeszów