DZIĘKI POLSKO-NIEMIECKIEJ WSPÓŁPRACY ROZBITO GANG OKRADAJĄCY CIĘŻARÓWKI

Międzynarodowa współpraca różnego typu służb nie jest czymś nowym, ale jak widać wzajemne kontakty i wspólne działania przynoszą wymierne efekty. Jednak w tym przypadku nie chodziło przemyt narkotyków, jak to zazwyczaj bywa.

Policjanci CBŚP z Gorzowa Wlkp., przy wsparciu niemieckich funkcjonariuszy i polskich kontrterrorystów SPKP, przeprowadzili działania rozbijając zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie okradali naczepy kradnąc wartościowy towar, sprzedawany później w Polsce.

Z ustaleń policjantów wynika, że sposób działania grupy odbywał się według takiego samego schematu. Po dokładnym sprawdzeniu parkingu i upewnieniu się, że kierowcy śpią, nacinali plandeki naczep, sprawdzając jakiego rodzaju ładunek jest przewożony. Kradzież odbywała się tuż po znalezieniu atrakcyjnego towaru. Jednorazowe straty pokrzywdzeni szacowali na setki tysięcy złotych. Skradziony towar był transportowany do magazynów w Polsce, a następnie sprzedawany na portalach internetowych, w sklepach, a nawet w sezonie letnim w miejscowościach nadmorskich na stoiskach.

Nie jest to sprawa nowa, bo pierwsze uderzenie w gang nastąpiło pod koniec 2021 roku, kiedy to policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali w Pyrzycach dwa magazyny paserskie, w których ukryte były w większości kradzione różnego rodzaju sprzęty AGD oraz markowa odzież i obuwie. Wartość przejętego towaru funkcjonariusze wstępnie oszacowali na ponad 20 mln zł. Wtedy to, także zatrzymali w ramach śledztwa dwie osoby odpowiedzialne za prowadzenie magazynów.

Niemniej podczas ostatnio przeprowadzonej akcji policjanci zatrzymali 10 osób i zabezpieczyli m.in. przedmioty służące do włamań i kradzieży samochodów, sfałszowane dokumenty tożsamości, prawa jazdy, pieniądze i inne przedmioty stanowiące materiał dowodowy.

 

Źródło: Policja