KIEROWCA ZASNĄŁ ZA KIEROWNICĄ, W EFEKCIE CZEGO WJECHAŁ DO ROWU I UDERZYŁ W DRZEWO

Wypadki samochodowe kojarzą się głównie z jazdą pod wpływem alkoholu lub brawurą kierowcy na drodze. Jednak specjaliści zajmujący się analizą ich przyczyn uważają, że ok. 20-30% zdarzeń drogowych miała miejsce na skutek zaśnięcia za kierownicą.

Najczęściej kierowca zapada w tzw. mikrosen, który może trwać równie dobrze 1 sekundę, jak i nawet pół minuty. Jest to wyjątkowo niebezpieczne zjawisko  – głównie dlatego, że większość kierujących w ogóle nie zdaje sobie z niego sprawy, że w niego zapadło. Skutki są o tyle groźne, bo jadąc np. 85 km/h w ciągu sekundy przejeżdżamy prawie 24 m, które należy pomnożyć przez ilość sekund drzemki.

I właśnie zaśnięcie było przyczyną wypadku, do którego doszło o godz. 3.00 w nocy na drodze krajowej nr 25 w pobliżu Ględowa, gdzie samochód ciężarowy wjechał do rowu i dodatkowo uderzył w drzewo rosnące na poboczu. Kierowca w rozmowie z policjantami przyznał się, że zasnął za kierownicą, co było powodem zjechania z drogi. Mężczyzna z urazem nogi trafił do szpitala.

 

Źródło: Policja