KIEROWCA MIAŁ ZGODĘ NA TRANSPORT METALU, ALE PRZEWOZIŁ ZMIESZANE CZĘŚCI SAMOCHODOWE

Do najczęstszych przewinień, jeśli chodzi o nielegalny transport odpadów zaliczyć można przywóz do naszego kraju części samochodowych. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach o statusie towaru jako produktu a nie odpadu decyduje jego dalsze wykorzystanie. Ten sam towar w zależności od sposobu użycia może być raz produktem, a w innym przypadku odpadem. Ważne jest również, co figuruje w dokumentach, bo od tego zależy czy odpady znajdują się na tzw. liście „Zielonej” czy „Bursztynowej”. Jeśli nie, to na ich przewóz konieczne jest specjalne zezwolenie. Z tym tylko, że często się zdarza, że zadeklarowany towar nie do końca jest zgodny z tym rzeczywiście przewożonym…

Lubuscy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej podczas wspólnej kontroli z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w okolicy Świecka  zatrzymali ciężarówkę jadącą z Niemiec. Kierowca miał zgodę na przewóz metalu, natomiast podczas kontroli okazało się, że w naczepie są odpady zmieszane pochodzące z 3 samochodów. W tym m.in.: kokpity, elementy tapicerki, części elektroniki, zużyte opony i szkło z rozbitych szyb. Łącznie były to 2 tony odpadów spoza list, w związku z czym na ich transport powinno być zezwolenie, którego nie było.

Sprawą zajął się WIOŚ w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Do momentu wyjaśnienia sprawy nielegalny transport został zatrzymany. Przewoźnikowi grozi do 12 tys. zł kary grzywny. Kierowca dostał 200 zł. mandatu.

 

Źródło: KAS Gorzów Wlkp.