PIESZY, NA SZCZĘŚCIE, NIE SKORZYSTAŁ Z PIERWSZEŃSTWA NA PASACH

Zmiana prawa w Polsce od 1 czerwca 2021 r. spowodowała, że kierowca musi ustępować pieszemu zanim ten postawi nogę na przejściu dla pieszych. Wystarczy bowiem, że widać, iż pieszy ma zamiar przejść przez przejście – i już wówczas ma pierwszeństwo przed kierującym pojazdem. Oczywiście dyskusji na temat, czy aby nie wykorzystują oni swej uprzywilejowanej sytuacji do dziś nie brakuje, a sama policja stwierdza, że często zdarzają się przypadki wtargnięcia bezpośrednio przed pojazd.

Trudno natomiast jednoznacznie ocenić sytuację, która miała miejsce w Wągrowcu.

Na skrzyżowaniu znajdowały się pojazdy oczekujące na możliwość skrętu w lewo i kierowca ciężarówki zatrzymał zestaw przed przejściem dla pieszych. Wówczas do przejścia podszedł pieszy prowadzący rower, który chciał przejść jezdnię. Zauważył, że nadjeżdżający z lewej strony pojazd osobowy zatrzymał się, ustępując mu pierwszeństwa. Kiedy pieszy wszedł na przejście, kierowca ciężarówki ruszył. Na szczęście do potrącenia nie doszło, niemniej policjanci, którzy byli świadkami tego zdarzenia uznali, że zawinił 26-letni kierowca ciężarówki, który ich zdaniem powinien zwrócić szczególną uwagę w pobliżu przejścia dla pieszych.

Mężczyzna za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście otrzymał mandat w wysokości 1500 zł i 15 punktów karnych.

 

Źródło: Policja