JECHAŁ NA DWÓCH KARTACH KIEROWCY, ALE MIMO ŻE „WPADŁ” PRAWA JAZDY NIE STRACIŁ

Najczęściej jest tak, że gdy w czasie kontroli wychodzi na jaw, że kierowca posługiwał się nieswoją kartą kierowcy, oprócz mandatu musi się liczyć z zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Niemniej w przypadku kontroli ciężarówki na ekspresowej „siódemce” przez funkcjonariuszy z Inspekcji Transportu Drogowego z Jędrzejowa, należącej do macedońskiego przewoźnika skończyło się na mandacie dla kierowcy i zapłaceniu kaucji przez przewoźnika na poczet przewidywanej kary pieniężnej. Dlaczego?

Kontrolowany kierowca, tuż po wjeździe do Polski, wyjął swoją kartę z tachografu i zalogował kartę należącą do innej osoby. W ten sposób rejestrował czas jazdy aż do miejsca rozładunku przewożonego towaru, w związku z czym przekroczył swój dopuszczalny dzienny czas jazdy i nie wykorzystał wymaganej przerwy w prowadzeniu pojazdu.

Jednak stwierdzona manipulacja zapisami czasu pracy miała miejsce już poza bieżącym dziennym czasem prowadzenia pojazdu wobec czego inspektorzy prawa jazdy mężczyźnie nie zatrzymali w przeciwieństwie do karty, którą się posługiwał.

 

Źródło: ITD