86-LETNI KIEROWCA OSOBÓWKI WYJECHAŁ Z DROGI PODPORZĄDKOWANEJ PRZED SAMOCHÓD CIĘŻAROWY

W naszym kraju nie obowiązują przepisy, które zakazywałyby prowadzenia pojazdu z  kat. B po osiągnięciu pewnego wieku lub konieczność poddania się obowiązkowym badaniom lekarskim. Więc niejako z automatu nikt nie straci uprawnień. A że decyzja o rozstaniu się z kierownicą dla osób, które za kółkiem spędziły częstokroć kilkadziesiąt lat jest bardzo trudna, zdarza się, że kierowcami są bardzo leciwe osoby i właściwie to one same podejmują decyzję jak długo chcą jeździć. Z tym tylko, że z każdym rokiem prowadzenie pojazdu jest dla nich coraz większym problem, by nie stwierdzić, że wyzwaniem.

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło w miejscowości Działyń na DK 815, gdzie 86-letni kierowca osobówki wyjechał z drogi podporządkowanej wprost przed samochód ciężarowy. W efekcie z obrażeniami ciała trafił do szpitala, ale okazały się one niegroźne i zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja. Za popełnione wykroczenie senior został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych, a na jego konto trafiło 10 punktów karnych. Być może zostanie on również skierowany na badania, które określą, czy nie występują u niego przeciwskazania do prowadzenia pojazdów.

Więcej szczęścia miał 92-letnia kobieta zatrzymana przez policję w Sopocie. Wyznała ona funkcjonariuszom, że w pewnym momencie straciła orientację i nie potrafiła określić, w jakim mieście się znajduje. Z uwagi na fakt, że nikt z rodziny nie był w stanie pomóc seniorce, na miejsce wezwano lawetę, która przewiozła kobietę oraz jej pojazd do miejsca zamieszkania.

Kierująca otrzymała także skierowania na badania, które wykażą czy wciąż może ona kierować pojazdami czy też powinna już zakończyć karierę jako kierowca.

 

Źródło: Policja