TRANSPORT SUSZU TYTONIOWEGO BEZ ZGŁOSZENIA DO SENT, UKARANY KIEROWCA I PRZEWOŹNIK

Ustawa o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów działa już od 2017 roku. Jednak wciąż zatrzymania transportów z towarami „wrażliwymi” są częste. Warunki przewozu towarów „wrażliwych” (jak np. tytoń, oleje napędowe i komponenty do ich sporządzania czy alkohole) zostały zaostrzone właśnie po to, by uszczelnić system podatkowy i zapobiegać wyłudzeniom VAT.

Należy przy tym pamiętać, że przewoźnik, który nie zgłosi przewozu towaru tzw. wrażliwego w systemie SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) może otrzymać karę w wysokości 45% wartości towaru, jednak nie mniej niż 20 tys. zł. Dodatkowo 10 tys. zł – za brak geolokalizatora. Natomiast kierowca, który nie posiada numeru referencyjnego, jaki powinien mieć zgłoszony towar, musi się liczyć z mandatem od 5 do 7,5 tys. zł.

Boleśnie przekonał się o tym kierowca czeski kierowca zatrzymany przez funkcjonariuszy KAS w obszarze przygranicznym w rejonie Godowa. Jechał on z 18 t suszu tytoniowego na Łotwę z tym tylko, że transport nie został zgłoszony w do SENT i nie był monitorowany za pomocą geolokalizatora. Siłą rzeczy kierowca nie mógł więc również okazać numery referencyjnego. Został on ukarany mandatem w wysokości 5 tys. zł, a od przewoźnika pobrano kaucję na poczet przyszłej kary w wysokości 20 tys. zł.

 

Źródło: IAS w Katowice