CIĘŻARÓWKA I „DOSTAWCZAK” ZATRZYMANE PRZEZ FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ

Tzw. pojazdy utracone niejako z automatu trafiają do międzynarodowych baz danych, dlatego m.in. podczas kontroli granicznych sprawdzany jest numer VIN, czyli indywidualny, 17-znakowy numer nadawany dla każdego pojazdu, który pozwala go zidentyfikować.

Jest to o tyle istotne, gdyż często skradziony pojazd jest rejestrowany w innym kraju i jego weryfikacja byłaby utrudniona.

Tak było choćby w przypadku ukraińskiego kierowcy, których chciał wjechać do Polski przez przejście w Korczowej. Okazało się jednak, że ciężarówka na austriackich numerach rejestracyjnych jest poszukiwana blisko od 4 lat przez belgijskie służby i figuruje w bazie Interpolu.

Natomiast w Grzechotkach do odprawy stawił się litewski kierowca samochodu dostawczego. W trakcie sprawdzania legalności pochodzenia auta okazało się, że numer VIN posiadał ślady ingerencji osób trzecich m.in. pozafabrycznego lakierowania. Natomiast numery pozostałych części samochodowych przypisane były do innego samochodu, utraconego na terytorium Polski.

Samochody zostały zatrzymane a dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze SG i policji.

 

Źródło: Straż Graniczna