KIEROWCA CIĘŻARÓWKI „WPADŁ”, BO PRZEKROCZYŁ DOPUSZCZALNĄ PRĘDKOŚĆ

Czas w transporcie odgrywa priorytetową rolę i najlepiej dla przewoźnika czy spedytora byłoby, gdyby ładunek był dostarczony „na wczoraj”. Z tym tylko, że póki co teleportacja jeszcze w dziedzinie transportu nie zagościła. Więc, jak widać, kierowcy szukają innych, bardziej przyziemnych sposobów, by zdążyć na czas, najczęściej kombinując z tacho lub nie stosując się do obowiązujących ograniczeń prędkości.

I właśnie przekroczenie prędkości o 25 km/h w terenie zabudowanym stało się przyczyną zatrzymania kierowcy ciężarówki na drodze krajowej nr 42, na terenie gminy Wąchock.

Przewinienie nie takie wielkie, bo wycenione w taryfikatorze mandatów na 300 zł i 5 punktów karnych, z tym tylko, że okazało się iż mężczyzna będzie miał zdecydowanie większy problem, bo prowadził pojazd „po użyciu alkoholu”.  W polskim prawie oznacza to, że zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi (czyli zawartość ta jest równa lub niższa niż 0,25 mg w 1 dm³wydychanego powietrza) przez co wypełnia znamiona wykroczenia. Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

 

Źródło: Policja