W STRZYŻOWIE CIĘŻARÓWKA WYPADŁA Z DROGI I UDERZYŁA W BUDYNEK MIESZKALNY

Gdy czytamy o kolizjach lub wypadkach, bardzo często policja informuje, że stało się tak wskutek „Niedostosowania prędkości do panujących warunków drogowych”. Kodeks drogowy tę formułkę rozwija następująco. „Art. 19. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu”.  Z tym tylko, że jeśli będziemy jechać zbyt wolno to również możemy zostać ukarani o czym mówi artykuł 19 ust. 2  ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Tyle teoria, ale jak pokazuje ten przypadek policja nadal chętnie powołuje się na ten przepis oceniając przyczyny zdarzenia, jak choćby tego do którego doszło w miejscowości Strzyżów w powiecie lubartowskim. Ciężarówka wbiła się tam w dom, stojący przy drodze krajowej numer 74.

Jak ustali policjanci, 60-letni kierowca ukraiński nie dostosował prędkości do warunków na drodze. Padał deszcz, prawdopodobnie wpadł w poślizg i w efekcie uderzył w budynek mieszkalny. Na szczęście kierujący pojazdem oraz osoby przebywające w budynku nie odniosły żadnych obrażeń i znajdowały się pod opieką Zespoły Ratownictwa Medycznego. Ze względu na duże uszkodzenie konstrukcji budynku na miejsce zdarzenia został wezwany Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który po oględzinach wydał zakaz użytkowania budynku.

Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5000 zł, a na jego konto trafiło 10 punktów karnych.

 

Źródło: KP PSP w Hrubieszowie, Policja