Z CIĘŻARÓWKI NA WĘŹLE KOŃSKOWOLA WYPADŁY NIEZABEZPIECZONE POJEMNIKI Z KWASEM SIARKOWYM

Ocenia się, że do 25% wypadków z udziałem samochodów ciężarowych jest skutkiem niewłaściwego mocowania ładunków lub nie stosowania odpowiednich zabezpieczeń. Zdarza się wiec, że kierowcy w myśl zasady, że „do góry nie poleci” czasami czy to z powodu braku czasu lub przekonania, że do przejechania jest niewielki odcinek drogi ignorują ten obowiązek. Niestety, nie wszystkim udaje się do celu dojechać bez szwanku, a często jest tak, że zaniedbania przy załadunku przekładają się na niebezpieczne sytuacje na drodze, jak choćby na taką, która miała miejsce w miejscowości Sielce w powiecie puławskim, na węźle Końskowola.

60-letni kierowca, więc wydać by się mogło, że ze sporym doświadczeniem nie zabezpieczył przewożonych pojemników DPPL z kwasem siarkowym i w efekcie 5 z nich wypadło na drogę, przy czym 4 się rozszczelniły. Zaznaczyć przy tym należy, że jeden mauzer z substancjami żrącymi waży ok.  2 ton i powinien on być zabezpieczony pasami, przy czym na każdą sekcję składającą się z dwóch kontenerów DPPL przypada jeden odciąg przepasujący od góry, a dodatkowo jeżeli tarcie między ładunkiem a podłogą jest niskie można zastosować dodatkowe materiały, które go zwiększą.

Na miejscu, poza policjantami interweniowała straż pożarna z Lublina, Puław i okolicznych miejscowości. Zadysponowano również specjalistyczną grupę ratownictwa chemicznego i ekologicznego z Komendy Miejskiej PSP w Lublinie.

Mieszkaniec powiatu lubelskiego za niezabezpieczenie ładunku został ukarany mandatem karnym w wysokości 3 tys. złotych. Policjanci zatrzymali też dowód rejestracyjny samochodu ciężarowego, z uwagi na niesprawny układ hamulcowy. Na miejscu przeprowadzone zostały oględziny, czynności prowadzone są w kierunku art. 163 par 1 pkt 3 kodeksu karnego tj. „sprowadzenia zdarzenia powszechnie niebezpiecznego” za co grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności .

 

Źródło: Policja