KONTROLA ITD JEDNEGO ZESTAWU „ZAOWOCOWAŁA” ZATRZYMANIEM 3 PRAW JAZDY

Poruszanie się pojazdami przekraczającym DMC 12 ton, w dni w których obowiązuje zakaz, jest najdelikatniej ujmując „igraniem z ogniem”, bo wiadomo, że napotkanie patrolu będzie wiązało się z kontrolą, tym bardziej, gdy z daleka widać iż przewożony ładunek, nie należy do tych, który jest wyjęty spod obowiązujących ograniczeń.

Ale, że kary za to wykroczenie są relatywnie niewielkie, bo maksymalny mandat dla kierowcy to 500 zł, a dla przewoźnika przewidziana jest kara administracyjna – 2000 zł, wielu decyduje się na jazdę wbrew przepisom.

Niemniej, jak pokazuje przypadek z kontroli ITD, która miała miejsce na A4 w okolicach zjazdu Godzieszów, takie kuszenie losu może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje.

W czasie kontroli zatrzymanego zestawu przewożącego łyżkę koparki i samochodu osobowego okazało się, że w kabinie przebywa 3 kierowców, którzy w dość „oszczędny” sposób korzystali ze swoich kart.

Najpierw jeden z kierowców prowadził pojazd przez około 550 km, a dwóch pozostałych jechało bez zalogowanych kart do tachografów. Po zakończeniu jazdy przez pierwszego kierowcę, dwóch pozostałych zalogowało swoje karty przed granicą z Niemcami.

Niby w teorii wszystko byłoby w porządku, bo pojawiła się „załoga”, z tym tylko, że prowadzący do tej pory mężczyzna nie opuścił ciężarówki.

W związku z ujawnionym nierejestrowaniem na karcie kierowcy swoich aktywności w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy, przebytej drogi i obecnie obowiązującymi przepisami trzem kierowcom  zatrzymano prawa jazdy na okres trzech miesięcy, a transport został wstrzymany do czasu ustania zakazów.

 

Źródło: WITD Wrocław