NIELEGALNE PAPIEROSY W ŁADUNKU PELLETU Z BIAŁORUSI – KIEROWCA NIE PRZYZNAŁ SIĘ DO WINY

Na przejściach granicznych w województwie lubelskim działa obecnie 7 stacjonarnych rentgenów do skanowania pojazdów. To skuteczne, bezinwazyjne narzędzia służące do wykrywania zarówno samego przemytu, jak też przeróbek i skrytek w pojazdach i składach towarowych (np. podwójne ściany, dodatkowe zbiorniki itp.). Mimo że nie są to tanie urządzenia, już dawno na siebie „zapracowały”, bo praktycznie co kilka dni pojawia się komunikat o kolejnej wykrytej kontrabandzie, a „skrytki”, które wykorzystują przemytnicy w ciężarówkach są bardzo trudne do odnalezienia bez tego specjalistycznego sprzętu.

Tym razem w Koroszczynie została prześwietlona ciężarówka wjeżdżająca z Białorusi, która przewoziła pellet z łuski słonecznika. Okazało się jednak, że wśród zadeklarowanego towaru mogą znajdować się wyroby tytoniowe. I tak było w istocie, bo kierowca przewoził prawie 9,7 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy, ukrytych w workach big bag z pelletem o szacunkowej wartości rynkowej ok. 140 tys. zł.

Nielegalny towar wraz z ciężarówką zabezpieczono do postępowania karnego skarbowego. Natomiast przeciwko kierowcy ciężarówki wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Mężczyzna nie przyznał się do próby przemytu i odmówił składania wyjaśnień.

 

Źródło: IAS Lublin