JECHAŁ NA KARCIE „AUTOSTOPOWICZA”, ALE W EFEKCIE DWAJ KIEROWCY STRACILI PRAWA JAZDY NA 3 MIESIĄCE

Prób manipulowania z tachografami jest wiele, niektóre są bardziej udane, inne mniej. Wiele zależy też od pomysłowości kierowców, którzy jadąc tak kombinują, by w razie kontroli ciężko było im udowodnić wykroczenie, które popełnili. Niemniej bywają również przypadki, że ktoś prosi o kłopoty w dużej mierze na własne życzenie. Bo właśnie tak było w przypadku tureckiego zestawu w załodze dwuosobowej, który został zatrzymany 15 sierpnia w Gliwicach na byłym punkcie poboru opłat na Autostradzie A4, przez inspektorów z gliwickiego oddziału WITD Katowice. Powód był prozaiczny, gdyż tego dnia obowiązywał zakaz jazdy więc funkcjonariusze postanowili sprawdzić, czy transport ten nie podlega ograniczeniom. Ale jak to czasem bywa, rutynowa kontrola pozwoliła ujawnić zdecydowanie więcej nieprawidłowości.

W tym przypadku okazało się, że w kabinie jest dwóch mężczyzn, którzy stwierdzili, że nie tworzą załogi, a jeden z nich jest autostopowiczem, grzecznościowo zabranym z parkingu. Z tym tylko, że w slocie nr 1 tachografu była zalogowana właśnie jego karta, a prowadzący swoją miał w schowku.

Jak się okazało, do dnia kontroli mężczyźni stanowili prawidłową załogę, niemniej gdy 15 sierpnia ok. 5.00 rano skończyli dzienny okres prowadzenia, obaj wylogowali swoje karty i odebrali odpoczynek. Po godzinie 14.00 ruszyli już tylko z jedną kartą, udając, że nie są już załogą.

Kontrola oprócz nałożonych kar pieniężnych na kierowców i przewoźników skończyła się tym, że obaj stracili prawa jazdy na 3 miesiące. „Autostopowicz” za nierejestrowanie swojej aktywności podczas gdy prowadził kolega, a kierujący za rejestrację jazdy na karcie kolegi.

 

Źródło: WITD  Katowice