„CHAOTYCZNA” JAZDA KIEROWCY ZESTAWU NA A1 ZAOWOCOWAŁA ZGŁOSZENIEM TEGO FAKTU NA POLICJĘ

Wbrew powszechnym opiniom, polscy kierowcy należą do jednych z najtrzeźwiejszych w Europie i wg statystyk ITS, pod tym względem wyprzedza nas tylko Łotwa. Jeżeli natomiast chodzi o wypadki spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, kierowcy ciężarówek stanowią tylko 4% ogółu. Z tym, że należy pamiętać o tym, że po polskich drogach jeżdżą również obcokrajowcy, a tajemnicą poliszynela jest fakt, że kierowcy zza wschodniej granicy mają dużo mniejszy respekt do obowiązującego u nas prawa niż nasi rodacy.

Klasycznym tego przykładem może być zdarzenie, które miało miejsce na A1 w okolicach Radomska. Tamtejsza policja otrzymała zgłoszenie, że kierowca ciężarówki jadący w stronę Katowic na drodze zachowuje się „chaotycznie” więc postanowiono sprawdzić, co jest tego przyczyną. Zestaw zatrzymano w okolicach MOP-u Stobiecko Zachód i okazało się, że 30-letni Białorusin „wydmuchał” ponad 2,5 promila.

Mężczyzna został zatrzymany, a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo grozi kara do 2 lat więzienia.

Przy okazji należy wspomnieć, że od 1 października br. obowiązywać będą wyższe kary dla nietrzeźwych kierowców i kara więzienia wzrośnie do 3 lat, a w stanie recydywy będzie wynosić od 3 miesięcy do 5 lat.

 

 

Źródło: Policja, fot. poglądowa (Policja)