KIEROWCY CIĘŻARÓWEK UNIEMOŻLIWILI JAZDĘ KOMPLETNIE PIJANEJ KOBIECIE PRZEWOŻĄCEJ DZIECKO NA A1

Ujęcia obywatelskiego w rozumieniu art. 243 k.p.k. może dokonać każdy. Ten rodzaj zatrzymania polega na ujęciu na gorącym uczynku przestępstwa. Ujęcie może zostać dokonane, kiedy osoba zostaje przyłapana i ujęta w czasie popełniania przestępstwa lub podczas pościgu, który został podjęty bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa.

I właśnie z takim przypadkiem mieliśmy miejsce na 269. km autostrady A1 w kierunku Łodzi. Styl jazdy kierowcy osobówki wzbudził uwagę prowadzącego ciężarówkę, który zaczął baczniej przyglądać się manewrom, jakie jadący przed nim samochód osobowy wykonywał. W momencie, gdy zobaczył, że  w środku znajduje się dziecko postanowił pojazd ten zatrzymać. W sukurs przyszedł mu drugi kierowca ciężarówki i wspólnie udało im się zablokować osobówkę.

Okazało się, że za kierownicą siedziała kobieta od której wyraźnie czuć było alkohol. Aby  uniemożliwić jej dalszą jazdę zabrali kluczyki od pojazdu i zaopiekowali się dzieckiem. W tym czasie na miejsce przyjechali zaalarmowani wcześniej policjanci. Okazało się, że w organizmie kobiety było ponad 3 promila alkoholu, a wraz z nią podróżowała jej 9-letnia córka. Dziewczynka trafiła pod opiekę członka rodziny.

Pojazd, którym kierowała mieszkanka powiatu bełchatowskiego trafił na policyjny parking, a pijana kobieta do aresztu. Oprócz utraty uprawnień do kierowania zatrzymana odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości oraz narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za takie przestępstwo grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: Policja