NA STACJI BENZYNOWEJ UJAWNIONO PORZUCONĄ NACZEPĘ Z POTENCJALNIE NIEBEZPIECZNYM ŁADUNKIEM

Obrót odpadami wiąże się ze znacznymi przychodami finansowymi w momencie ich przyjmowania przez zbierającego odpady, ale równocześnie wymaga ogromnych nakładów finansowych na dalsze ich zagospodarowanie. Z tym tylko, że niektórzy zrobili z tego nielegalny, ale bardzo dochodowy interes i mimo wzmożonych kontroli tego typu transportów nadal podejmują próby nielegalnego wwozu odpadów i ich składowania.

Ostatnie dni przyniosły burzę medialną w związku z wykryciem nielegalnych składowisk, a kwoty za ich zutylizowanie są tak olbrzymie, że właściwe samorządów nie stać, by podjąć takie kroki. Niemniej obiekty te są cały czas monitorowane.

I dlatego być może niektórzy  przestraszyli się, że zostaną złapani na gorącym uczynku i odpadów na miejsce docelowe nie dowieźli. Obecnie cieszyńscy policjanci poszukują sprawców porzucenia na stacji benzynowej w Kończycach Wielkich naczepy wypełnionej m.in. 12 pojemnikami o pojemności od 50 do 200 litrów z nieznaną zawartością.

Na miejscu zdarzenia obecny był Wójt Gminy Hażlach, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Straż Pożarna. Czynności związane z oględzinami wykonywali policjanci Wydziału do Spraw Przestępstw Gospodarczych, technicy kryminalistyki oraz biegły sądowy z zakresu chemii, który nadzorował pobieranie próbek znalezionych substancji, zabezpieczając je do badań mających ustalić, czy mogą być groźne dla ludzi i środowiska.

Materiały w tej sprawie zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej w Cieszynie z wnioskiem o wszczęcie śledztwa pod kątem transportu i składowania odpadów w warunkach mogących zagrażać ludziom lub środowisku. Śledczy ustalają teraz, do kogo należały znalezione odpady i kto pozostawił wypełnioną nimi naczepę na stacji.

Należy bowiem mieć świadomość, że działania niezgodne z przepisami dotyczącymi przemieszczania odpadów w strumieniu transgranicznym i krajowym mają w Polsce kategorię przestępstwa, dlatego w przypadku wykrycia nielegalnego przemieszczania odpadów Główny Inspektorat Ochrony składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczna nowelizacja Kodeksu karnego wprowadziła podwyższenie dolnych i górnych granic kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. W przypadku nielegalnego transgranicznego przewozu odpadów niebezpiecznych sprawcy grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: Policja