FUNKCJONARIUSZE ITD KONTROLOWALI TRANSPORTY ODPADÓW, ALE KARY POSYPAŁY SIĘ ZA COŚ INNEGO

Co jakiś czas zarówno ITD, jak i policja przeprowadzają akcje, w ramach których kontrole ukierunkowane są na wykrycie konkretnych nieprawidłowości w transporcie. Czasami chodzi o sprawdzanie DMC pojazdów, innym razem o czas pracy kierowców, ich trzeźwość lub np. przestrzeganie zakazu wyprzedzania się ciężarówek na drogach  ekspresowych i autostradach.

Tym razem jednak inspekcja wzięła „pod lupę” transporty z odpadami.

Na terenie Dolnego Śląska, zatrzymano 21 pojazdów. Podczas kontroli sprawdzano przede wszystkim dokumenty wymagane podczas takiego przewozu, ale również stan techniczny pojazdów i czas pracy kierowców.
Z powodu wykrytych usterek, inspektorzy zatrzymali 4 dowody rejestracyjne i zakazali ich dalszej jazdy. Powodem wykluczenia z ruchu były m.in.: pęknięte tarcze hamulcowe, wycieki płynów eksploatacyjnych, nieszczelności układu pneumatycznego, mocno zużyte ogumienie oraz uszkodzenia oświetlenia zewnętrznego. Za stwierdzone nieprawidłowości w trakcie prowadzonych działań, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego ukarali kierowców 12 mandatami karnymi.

Natomiast na ekspresowej „ósemce” w okolicach Wyszkowa, patrol ITD zatrzymał samochód ciężarowy z przyczepą, którym przewożono dwa kontenery z odpadami. I w tym przypadku mieli oni do czynienia ze swoistą kumulacją naruszeń. Najpoważniejsze to: niesprawny układ oczyszczania spali, wycieki płynów eksploatacyjnych z komory silnika, uszkodzony amortyzator na pierwszej osi przyczepy, brak śruby mocującej koło na pierwszej osi przyczepy oraz braki i usterki w oświetleniu pojazdów. Oprócz tego nieszczelne było także złącze hamulcowe samochodu ciężarowego z przyczepą.

Funkcjonariusze zatrzymali dowody rejestracyjne samochodu ciężarowego i przyczepy, zakazując ich dalszej jazdy z miejsca kontroli drogowej. Kierowcę ukarali trzema mandatami karnymi w wysokości 1700 zł. Z kolei wobec przewoźnika będzie wszczęte postępowanie administracyjne.

 

Źródło: ITD