CZYTAJCIE ULOTKI DO LEKÓW, BO MOŻE SIĘ OKAZAĆ, ŻE… PROWADZICIE PO NARKOTYKACH

CZYTAJCIE ULOTKI DO LEKÓW, BO MOŻE SIĘ OKAZAĆ, ŻE… PROWADZICIE PO NARKOTYKACH

Niektóre leki mogą upośledzać sprawność kierowcy samochodu. Producenci informują o tym, zamieszczając odpowiednie uwagi na ulotkach. Niestety, jak wynika  z badań, aż 15 procent kierujących pojazdami lekceważy wszelkie ostrzeżenia.

Niemniej zawsze bardzo uważnie czytajmy ulotki dołączone do leków. W każdej znajduje się punkt dotyczący wpływu leku na prowadzenie pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych w ruchu. Jest to wymóg rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia dotyczącego tekstów umieszczanych w i na opakowaniach.

Według obowiązujących w Polsce przepisów, osobom biorącym udział w wypadku rutynowo bada się krew na zawartość alkoholu. Jeśli stwierdzi się przy tym ślad środków narkotycznych – osoby te ponoszą taką samą odpowiedzialność, jak za jazdę po wypiciu alkoholu. O taki ślad wcale nie jest trudno. Wystarczy zażyć np. tabletki lub syrop na kaszel (do nabycia w aptece bez recepty), które zawierają kodeinę. Bo właśnie w trakcie przemian metabolicznych ten związek organiczny przekształca się w morfinę. Jeśli analiza krwi ją wykaże, kierowcy grozi minimum 2 lata więzienia.

Istnieje kilkanaście grup farmaceutyków potencjalnie niebezpiecznych dla kierowcy. Grupy leków, których kierowcy nie powinni zażywać:

Leki przeciwbólowe
Zwłaszcza te, które zawierają: benzodiazepiny, tramadol, kodeinę czy morfinę. Zaburzają one bowiem pracę układu nerwowego i wydłużają znacznie czas reakcji.

Leki na przeziębienie

Głównie niewskazane są leki zawierające kodeinę, bo w wyniku metabolizmu przekształca się ona w organizmie człowieka w pochodne morfiny.

Leki uspokajające

Wszystkie leki uspokajające, nawet ziołowe wpływają na obsługiwanie maszyn i koncentrację.

Leki na nadciśnienie
Wywołują jako efekt niepożądany zmęczenie, ból głowy, niepokój, nerwowość, zawroty głowy, senność,  zaburzenia akomodacji, łzawienie oczu, światłowstręt, szum w uszach.

Leki przeciwalergiczne

Upośledzają sprawność psychofizyczną, zaburzają koncentrację, powodują  senność.

Leki moczopędne

Mogą powodować nudności, ból i zawroty głowy, nadwrażliwość na światło i  zaburzenia widzenia.

UWAGA: JEŚLI TAKIE LEKI ZAŻYWACIE, KAŻDORAZOWO POINFORMUJCIE O TYM LEKARZA, ŻE JEŹDZICIE ZAWODOWO