Funkcjonariusze KAS z Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. wytypowali TIR-a do kontroli na terenie b. przejścia granicznego w Świecku. Już wstępna analiza dokumentów przewozowych (m.in. brak daty wystawienia) skłoniła kontrolujących do skierowania TIR-a do szczegółowej kontroli.
Kierowca ciężarówki, 22-letni mieszkaniec woj. mazowieckiego, oznajmił mundurowym, że kontener pobrany w porcie w Hamburgu przewozi do jednej z warszawskich firm i nie wie co się w nim znajduje. W jego wnętrzu funkcjonariusze odkryli m.in. kartony z lalkami i figurkami opatrzonymi logotypami znanych producentów – łącznie ok. 28 tys. szt. Wartość podrabianych towarów, w przypadku ich oryginalnych odpowiedników, oszacowano na ok. 1,9 mln zł.
Podejrzana partia towaru została zatrzymana do dyspozycji Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. Teraz od właścicieli podrobionych znaków towarowych należy następny krok – mogą np. zdecydować się na wystąpienie na drogę sądową. Najczęściej w takich przypadkach sąd orzeka o obowiązku zniszczenia towaru i dodatkowych karach finansowych dla importerów podróbek.
Ustawa o prawie własności przemysłowej za bezprawne wykorzystywanie znaku towarowego i handel podróbkami przewiduje grzywnę, karę ograniczenia lub pozbawiania wolności do 2 lat. W przypadku dużej skali procederu kara może sięgnąć od 6 miesięcy do nawet 5 lat więzienia.
Źródło; KAS