PRZEWOZIŁ KONTRABANDĘ I NIE POTRAFIŁ UKRYĆ ZDENERWOWANIA PODCZAS KONTROLI

PRZEWOZIŁ KONTRABANDĘ I NIE POTRAFIŁ UKRYĆ ZDENERWOWANIA PODCZAS KONTROLI

Skanery do prześwietlania ciężarówek same w sobie nie są nowością i istnieją na rynku od przeszło 20 lat. Podobnie jak aparaty RTG wysyłają promieniowanie, które po przejściu przez ładunek ciężarówki są analizowane i na tej podstawie powstaje obraz tego, co jest w środku.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii zobrazowania przeplatania podwójnej energii systemy te posiadają funkcję rozróżniania materiałów zgodnie z ich rzeczywistą liczbą atomową (Zeff). Substancje organiczne na monitorze mają kolor pomarańczowy, nieorganiczne – niebieski. Po porównaniu odczytu z prześwietlenia wiązką o wysokiej i o niskiej energii można więc określić, czy promieniowanie przeszło przez metal, materiał organiczny, plastik, szkło itd.

Technologia z kolorowym obrazem pozwala oprócz konturów przedmiotów rozpoznać jego materiał. Dzięki temu wykryto już m.in. papierosy ukryte w transporcie papieru toaletowego, drewna kominkowego, znajdujące się pod nawozami sztucznymi, a także w podwójnym dachu, podwójnej podłodze, baku paliwa a nawet oponach.

Ostatnio  w Budzisku, przy polsko-litewskiej granicy, zatrzymany przez funkcjonariuszy KAS kierowca łotewskiego zestawu deklarował, że wiezie do Francji ładunek torfu. Niemniej jego nerwowe zachowanie podczas kontroli spowodowało, że zestaw został skierowany do prześwietlenia. Podejrzenia były słuszne, bo okazało się, że w naczepie zamiast deklarowanego torfu znajdowało się 520 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Gdyby zatrzymana kontrabanda trafiła do nielegalnego obrotu, budżet państwa straciłby niemal 13 mln zł.

Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu kara pobawienia wolności do 10 lat.

 

Źródło: IAS w Białymstoku

Sprawdź także